X
app icon
Fussilet Vakfı
İyilikte Yarışmak İçin
İNDİR
Köşe Yazıları

Sahih niyetle Allah’a kurban adamak..

  • 11.09.2016

Günümüz arefe..
Müslümanların iki bayramından biri olan Kurban Bayramımıza saatler kaldı.
Teşrik tekbirleri (inşaAllah) semaya yükseliyor.

“Allahu ekber Allahu ekber, La ilahe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd.”

Anlamı ise şöyledir: “Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah’tan başka ilah yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.”

İmkanları olanların kurbanları hazır, Allah Teala’ya sunulmak için bekleniyor.
Kurbanlarıyla Allah’a yaklaşmayı bekleyen müslümanların tatlı telaşları sarmışken dört bir yanı şu dipnotu düşmek isterim.

Bugün okuduğun bir köşe yazısından alıntı yaparak kurban kesmenin şuuruna varılmasını ve niyetlerin sahih olmasını temenni ediyorum.

“Lise yıllarındaydım. İbrahim amcam kurban etmek üzere çok alımlı ve iri bir koç almıştı. Baktığında insana sürur veren cinsten. Tabii fiyatı da ona göre yüksekti. Oysa amcamın o sıralarda maddi durumu kötüleşmişti. Ben de yaşımın ve ilmimin yetersizliğinden olacak amcama daha ucuz bir hayvanı da kesebileceğini söyleme boşluğunda bulunmuştum.
O ise hayatımda hiç unutamayacağım bir cevap vermişti: ‘Eğer bir şey Allah’a adanacaksa o, cinsinin en iyisi olmalıdır.’ O zaman her insanın ruh kıvamına, meseleyi tasavvur boyutuna göre Allah’a (c.c) kurban adadığını fark ettim.”

Şimdi bu meseleden sonra gösterişten uzak, konu komşu ne der vesveselerinden arınmış, sade ve sadece sahih niyetlerle Allah’a adanmış kurbanlar kesilmesi ümidiyle..

Bayramınızı tebrik ederim.

Selametle..

 

Hafsa Taşkıran

Yorum Yap

Paylaş

Bazen..

Bazenle başlayan cümleler kurmayı her ne kadar sevmesemde.. bazen evet bazen anlatılabilecek en iyi kelime olduğunu düşünmeden de edemiyorum. Aslına bakılırsa içinde çok fazlasıyla mana barındıran, kendini en iyi şekilde…

İNCELE

Yorum Yapın

>