X
app icon
Fussilet Vakfı
İyilikte Yarışmak İçin
İNDİR
Köşe Yazıları

Kahve ve Fincan..!

 • 21.05.2017

Masamda oturmuş, bugünün yazısını yazma eylemine hazırlanırken, bir yandan da türk kahvemi içiyordum. Gariptir ki, kahveyi bitirdikten sonra üç aşamalı bir kalıntı oluştuğunu fark ettim.

Fincanın dolu kısmının bırakmış olduğu ince bir çizgi, yarılandığı yerde oluşmuş; ilkinin üç misli kalınlığındaki çizgi ve dibinde yoğun bir kalıntı oluşturmuş telve.

Bir an beynimde, insan hayatının da üç aşamadan ibaret olduğu -doğum, yaşam ve ölüm- belirip, bu örneklemeyi sizlere açmak istedim.

.

.

İlk iz: Doğum!

Tertemiz, saf, hiçbir şeyin farkında olmayan, büyümeye, öğrenmeye hevesli, küçük, cılız ince bir çizgi. -Büyüme Evresi-

 

İkinci iz: Yaşam!

Büyüme ve öğrenme evrelerini gerektiği kadar kavramış, yaratışlış amacını anlamış ama dünyevi istek ve arzuların peşine düştüğü için de yeryüzüne gönderiliş gayesini unutmuş, geniş, kalın bir çizgi. -Olgunlaşma Evresi-

 

Son ve üçüncü iz ise: Ölüm!

Dipteki son kalıntı! Yoğun, katılaşmış, geri dönüşü olmayan, birikimleri, doğruyu-yanlışı, günahı-sevabı, sevinci-üzüntüyü, iyiyi-kötüyü vb. davranışların, eylemlerin, söylemlerin, yaşayışın en son hali. -Bitiş Evresi-

.

.

“Allah O’dur ki, sizi güçsüz olarak yarattı. Sonra güçsüzlüğün arkasından kuvvet verdi. Sonra kuvvetin arkasından yine güçsüzlüğe ve ihtiyarlığa getirdi. Dilediğini yaratır. O, bilendir, gücü yetendir. | Rum Suresi 54”

Kahve ve fincan örneklemesiyle “ne mi anlatmak istiyorsun” derseniz; sizlere, hayat denen bu kavramın üç yudumlayışla bitecek kadar kısa ama o her yudumlayışın içinde barındıran uzun bir akışın da olduğunu görmenizi, tatmanızı sağlamış olacağım.

Şayet, bizlere bahşedilmiş olan bu hayatı en iyi, en doğru ve Allah yoluna adanmış bir şekilde yaşadığımız sürece yudumlayışlarımızın lezzetine varabilir, sondaki, dipteki kalıntı ya ebedi huzurun ya da ebedi azabın izine dönüşebilir.

Ve sizlere bir tavsiye vermem gerekirse; siz siz olun, kahvenin lezzetine kendinizi gereğinden fazla kaptırıp telvenin boğazınıza kaçmamasına dikkat edin.

Selametle..

 

Hafsa Taşkıran

 

Yorum Yap

Paylaş

Bazen..

Bazenle başlayan cümleler kurmayı her ne kadar sevmesemde.. bazen evet bazen anlatılabilecek en iyi kelime olduğunu düşünmeden de edemiyorum. Aslına bakılırsa içinde çok fazlasıyla mana barındıran, kendini en iyi şekilde…

GİT

Yorum Yapın

 • sinan kurtul dedi ki:

  şimdiden teşekkürler

 • sinan kurtul dedi ki:

  hizmetleriniz için teşekkür ediyorum. sizden ricam salman al uteybi ve hazzal al balusi nin kıraatlarıyla daha fazla sure alt yazı çalışması yapmanız .

  • Fussilet Vakfı dedi ki:

   Salman al Utaybi ve Hazza al Balushi programımızda var. Zamanla inşaAllah yayınlanmaya devam edecektir.

 • >